درباره دانشگاه

رییس دانشگاه

نام و فامیل: دکتر سید عبدالقیوم سجادی

نام پدر : سید حکیم

سال و محل تولد: ولسوالی قرباغ و لایت غزنی سال ۱۳۴۸ هجری شمسی

درجه تحصیل: دکترا(Ph.D) در رشته دیپلماسی و روابط بین الملل

فعالیت های اجرایی

 • عضو لویه جرگه قانون اساسی در سال ۱۳۸۲ و عضو کمیته حل اختلاف این شورا
 • عضو کادر علمی دانشگاه مفید کشور ایران
 • عضو کادر علمی و رییس دانشگاه خاتم النبیین افغانستان
 • عضو موسس مرکز مطالعات راهبردی افغانستان
 • عضو کمیسیون امور بین المللی ولسی جرگه در دو دوره کاری
 • نماینده ولسی جرگه شورای ملی در دوره پانزدهم و شانزدهم به نمایندگی از مردم عزتمند ولایت غزنی.
 • عضو باز نگری مفردات و متون درسی ثقافت اسلامی در وزارت تحصیلات عالی.
 • موسس لیسه خصوصی نور غزنه( این لیسه در مرکز غزنی در سال ۱۳۸۶ ایجاد گردید و تا کنون بیش از ۳۳۰۰ متعلم را تحت پوشش دارد.)

آثار و فعالیت علمی

سابقه کاری: ۱۵ سال تدریس در پوهنتون های داخل و خارجی در رشته جامعه شناسی سیاسی و روابط بین الملل. ۱۰ سال سابقه کاری در رهبری تحصیلات عالی بعنوان رییس پوهنتون خاتم النبیین افغانستان. طی این مدت کارهای تحقیقاتی ذیل انجام یافته است.

 • بیش از دهها مقاله علمی و تحقیقی در مورد مسایل بین المللی، منطقه ای، سیاست خارجی، دیپلماسی، اندیشه سیاسی اسلام، مسایل سیاسی و حقوقی.
 • هشت عنوان کتاب چاب شده در زمینه های یاد شده، که برخی از این کتاب ها در دانشگاه های داخلی و خارجی به عنوان کتاب درسی و ممد درسی مورد استفاده دانشجویان و صاحب نظران قرار دارد.
 • کتاب جامعه شناسی سیاسی افغانستان که تا کنون سه بار چاب گردیده
 • کتاب در افغانستان و جهانی شدن( متن درسی پوهنتون) برگزیده جشنواره علمی محمود طرزی که از سوی وزارت خارجه افغانستان برگزارشد. سال ۱۳۹۰
 • گفتمان اسلام سیاسی و جهانی شدن در افغانستان پساطالبان( برگزیده جشنواره کتاب بلخ در کشور ایران، سال ۱۳۹۲)
 • دیپلماسی و رفتار سیاسی در اسلام ( در دانشگاه های کشور ایران و پوهنتون های افغانستان تدریس می‌شود و مورد استفاده اساتید و دانشجویان است)
 • مبانی تیوریک احزاب سیاسی در اسلام ( برگزیده کتاب جشنواره دین پژوهان در کشور ایران و حایز رتبه اول علمی و اخذ جایزه علمی برتر. سال ۱۳۸۴)
 • پارلمان، قانونگذاری، نظارت و نمایندگی . تا کنون دو بار چاب شده است.
 • شیوه های تعمیق بنیش سیاسی در منابع دینی
 • سیاست خارجی افغانستان از امیر دوست محمد خان تا دوره نوسازی(حال حاضر) این کتاب آماده چاب و در دست اقدام است و به عنوان متن درسی پوهنتون تهیه گردیده است.
 • مبانی فقهی تحزب در اندیشه سیاسی اسلام( این کتاب به بررسی مسایل مدرن و جدید سیاست و حکومت، فعالیت حزبی، دمکراسی و انتخابات از منظر اندیشه اسلامی به بحث می پردازد.)

با توجه به فعالیت های علمی یاد شده نویسنده به دریافت مدال عالی علمی از سوی رییس جمهور کرزی موفق گردید. علاوه بر موارد یاد شده  می توان به حضور علمی و موثر در کانفرانس های بین المللی اشاره کرد.

اشتراک در کانفرانس های علمی بین المللی و ارایه مقاله علمی، در موضوعات سیاسی، حقوقی، بین المللی و مسایل منطقه ای از دیگر بخش فعالیت های علمی و اکادمیک می باشد. حضور در بیش از پنج کانفرانس علمی با ارایه مقاله علمی، حضور در ده ها کانفرانس بین المللی و ملی برای سخنرانی علمی، حضور در نقد و بررسی کتب و اثار صاحب نظران و نویسندگان.

ده سال ریاست  پوهنتون خصوصی خاتم النبین فرصت ارزشمندی بود که نویسنده را با تجربیات تازه و فنون و مهارت های مدیریت آموزشی در عرصه تحصیلات عالی آشنا ساخت. دانشگاه خاتم النبین در حال حاضر بیش از پنج هزار دانشجو را در یازده رشته تحصیلی و در دو مقطع لیسانس و ماستری تحت برنامه دارد. این پوهنتون در سال جاری از میان پوهنتون های مختلف در اولین برنامه ارزیابی علمی و تضمین کیفیت وزارت محترم تحصیلات عالی پس از پوهنتون امریکایی در رتبه دوم قرار گرفت که در واقع در میان پوهنتون های افغانستان حایز رتبه اول گردید. این مرکز علمی تا کنون بیش از پانصد محصل را در دوره لیسانس و حدود صد نفر در دوره ماستری حقوق جزا و جرم شناسی، حقوق بین الملل، روابط بین الملل، علوم سیاسی، اقتصاد و مدیریت، کامپیوتر ساینس، انجنیری، تکنالوژی طبی، و رشته علوم قران وحدیث فارغ نموده است.

در عرصه تحصیلات عالی

 • رهبری و اداره پوهنتون خصوصی خاتم النبیین برای مدت ده سال از آغاز تاسیس تا کنون
 • تهیه و تنظیم سر فصل ها و کریکولم درسی مطابق با استاندارد های منطقه و جهان.
 • شرکت در جلسات تنظیم و اصلاح مفردات دروس ثقافت اسلامی در وزارت تحصیلات عالی.
 • مشارکت در برنامه های مختلف علمی و مشورتی وزارت تحصیلات عالی.
 • تهیه و تنظیم طرح باز سازی و نوسازی وزارت تحصیلات عالی متناسب با شرایط زمانه و نیازهای ملی افغانستان.
 • تدریس دروس جامعه شناسی سیاسی، دیپلماسی، روابط بین الملل، روش تحقیق، سیاست و حکومت، اسلام و دمکراسی، سیاست خارجی در دو عرصه تیوریک و تطبیقی
 • تهیه کتاب و منابع درسی برای رشته های علوم سیاسی و روابط بین الملل
 • برگزاری سمینار بررسی فرصت ها و چالش های تحصیلات عالی در افغانستان

دانشگاه در یک نگاه

دانشگاه خاتم النبیین(ص) یکی از معتبرترین دانشگاه خصوصی افغانستان می‌باشد که با دستور حضرت آیت الله العظمی محسنی و تلاش دکتر عبدالقیوم سجادی تاسیس و راه اندازی گردید، اینک پس از چندین سال فعالیت موفق با مدیریت و رهبری دکتر عبدالقیوم سجادی رییس و محمد جواد محسنی صاحب امتیاز ارشد و نماینده تام الاختیار مؤسس، بیش از پنج هزار دانشجو را در کابل غزنی و جاغوري تحت آموزش دارد.

این دانشگاه با حکم شماره (۲۹۹) ریاست جمهوری و مجوز رسمی وزارت تحصیلات عالی به شماره (۱۰) فعالیت های علمی واکادمیک در رشته‌های فقه و حقوق، طب، کمپیوتر ساینس، علوم سیاسی، اقتصاد و مدیریت ، علوم اجتماعی، انجینری ساختمان، مدیریت تجاری، مدیریت اقتصادی، قابلگی و تکنولوژی طبی‌ در سال ۱۳۸۶ آغاز نموده است و هم اکنون دارای کادر علمی ورزیده، سیستم آموزشی معیاری، و امکانات و تکنولوژی تعلیمی به‌روز از ویژگی‌های مهم این دانشگاه بحساب می‌آید.

اهداف کلی دانشگاه

– تربیت نیروهای مسلکی در بخش‌های مختلف و پاسخ‌گویی به نیازهای علمی و اجرائی کشور؛

– کمک به فرایند ترقی و انکشاف کشور از طریق ارایه خدمات علمی و پژوهشی؛

– تحکیم مبانی اخوت اسلامی و وحدت ملی در بین اقوام و مذاهب کشور؛

– ترویج و گسترش فرهنگ قانونگرائی به منظور نوسازی سیاسی و بازسازی افغانستان؛

– طرح و ارائه تئوری علمی و کار آمد برای جامعه افغانستان؛

– بومی سازی تئوری های آکادمیک با توجه به شرایط کشور.

نظام تعلیمی دانشگاه

نظام درسی دانشگاه خاتم النبیین(ص) سیستم کریدت می‌باشد. سیستم کریدیت جدیدترین و معیاری ترین سیستم تعلیمی در جهان است که این دانشگاه تلاش نموده با اخذ تأیید از وزارت تحصیلات عالی افغانستان، نظام تعلیمی خود را با آن عیار نماید.

طبق سیستم کریدیت، هر محصل در دوره لیسانس حدود ۱۴۵ کردیت درسی را طی ۸ سمستر و حداکثر در مدت چهار سال آموزش می‌بیند. هر سمستر حدود ۲۰ کردیت درسی را در بر می‌گیرد. هر کردیت درسی، به مقدار درسی گفته می‌شود که محتوای آن طی ۱۶ ساعت آموزش داده می‌شود. همچنین در دوره ماستری متناسب با رشته های مختلف محصلان حداکثر ۳۴ کردیت را طی حداکثر سه سال به شمول پایان نامه سپری خواهند نمود.

اهم امتیازات و امکانات دانشگاه

برخورداری از اساتید با تجربه و مسلکی؛

وجود فضای آموزشی امن و مطلوب و مجهز؛

امکان تهیه بورسیه تحصیلی ماستری برای فارغان دوره لیسانس در خارج از کشور؛

فیس تحصیلی نسبتا متناسب با وضعیت سطح زندگی اکثریت مردم؛

امکانات رفاهی؛ پارکینگ وسایط نقلیه، زمین ورزشی و کافه‌تریا؛

خدمات مشاوره و راهنمایی تحصیلی.

افتخارات علمی دانشگاه خاتم‌النبیین(ص)

دانشگاه خاتم‌النبین به‌عنوان یکی از مراکز علمی و اکادمیک کشور طی ده سال فعالیت علمی خویش با دستاوردها  و افتخارات علمی ارزشمند همراه بوده است. این مرکز علمی خصوصی که اینک پس از ده سال فعالیت علمی در عرصه‌ی آموزش و پژوهش در جایگاه برتر قرار دارد، در اولین ارزیابی علمی وزارت محترم تحصیلات عالی دولت جمهوری اسلامی افغانستان توانست در میان چهار دانشگاه‌ برگزیده‌ی خصوصی کشور پس از دانشگاه آمریکایی افغانستان در جایگاه برتر قرار گیرد.

دانشگاه خاتم‌النبیین در دو مرکز کابل و غزنی در عرصه‌های مختلف فعالیت‌های علمی در طی مدت ده سال فعالیت خویش، با برخورداری از کادر علمی توانمند و برجسته افتخارات علمی و تحقیقی را به جامعه‌ی علمی کشور تقدیم نماید. اینک بخشی از این افتخارات به اطلاع صاحبان خرد واندیشه و علاقمندان به تحصیلات عالی قرار داده می‌شود.

۱- احراز جایگاه برتر و دوم در برنامه‌ی ارزیابی وزارت محترم تحصیلات عالی. این ارزیابی نشان می‌دهد که دانشگاه خاتم‌النبیین در میان دانشگاه‌های برگزیده‌ی خصوصی کشور، حایز نمره اول و با احتساب دانشگاه امریکایی افغانستان حایز رتبه دوم گردید.

۲- تقدیم بیش از شش دوره فراغت در دوره‌ی لیسانس در رشته‌های مختلف علوم فنی، طبی و علوم اجتماعی (حقوق، علوم سیاسی، اقتصاد و مدیریت، علوم قرآن و حدیث، کامپیوترساینس و جامعه شناسی) و تقدیم دو دوره فارغین در مقطع ماستری و فوق لیسانس در رشته‌های حقوق جزاء و جرم شناسی، حقوق بین‌الملل و روابط بین‌الملل.

۳- تربیت و تامین نیروی انسانی در ادرات دولتی و مراکز علمی. بیش از ۴۰ فی‌صد فارغین این دانشگاه که از دوره‌ی لیسانس فارغ گردیده اند، اینک در مراکز مختلف علمی و اداری کشور مشغول فعالیت و خدمت می‌باشند و تعداد بیست  تن از فارغین دوره‌ی ماستری این دانشگاه در مراکز تحصیلات عالی کشور مشغول تدریس و فعالیت‌های اکادمیک هستند.

۴- احراز مقام برتر در بخش پژوهش و تحقیقات علمی. دانشگاه خاتم‌النبین توانسته تا کنون در جشنواره‌های علمی محمود طرزی در سه مرحله افتخار برترین آثار تحقیقی را از آن خود سازد. هم‌چنین در بخش مسابقات علمی دانشجویی نیز این دانشگاه در جایگاه برتر و اول قرار گرفت.

۵- در عرصه‌ی نشر و چاب کتاب درسی و متون آموزشی نیز دانشگاه خاتم‌النبیین توانست طی ده سال فعالیت علمی خویش در زمینه‌های حقوق و علوم سیاسی، اقتصاد و مدیریت پنج مورد کتاب درسی و متن آموزشی را به خانواده‌ی تحصیلات عالی کشور تقدیم نماید.

۶- در بخش ارتقای ظرفیت علمی اساتید وکادرعلمی نیز دانشگاه خاتم‌النبین پیشگام بوده است. این دانشگاه در حال حاضر بیش از شصت نفر کادر علمی مجرب و توانمند با درجه‌ی علمی دکترای تخصصی و ماستری در اختیار دارد و برای اولین بار تدریس در تحصیلات عالی را با اساتید برخوردار از درجه‌ی ماستری در کشور را پایه‌گزاری نمود. اجرای بیش از ده مورد بورسیه دکترا برای اساتید محترم از افتخارات این مرکز علمی است.

۷- اعزام بیش از صد دانشجو در رشته‌های مختلف برای بورسیه‌ی دوره‌ی ماستری در خارج از کشور از دیگر افتخارات علمی این مرکز محسوب می‌شود. این بورسیه‌ها برای دانشجویان فارغ ‌التحصیل دانشگاه از طریق تفاهم‌نامه‌ی رسمی با دانشگاه‌های خارجی تهیه و به اجراء گذارده شد.

چشم انداز و ماموریت دانشگاه

راه های ارتباط با رییس دانشگاه

راه های ارتباط با رییس دانشگاه

 

۱- پست الکترونیکی:

        ۲)    dr.sajjadi@yahoo.com

 

 

۲- شماره های تماس:

        ۱)    ۰۷۴۷۴۰۶۰۹۶

        ۲)    ۰۷۰۸۴۸۴۴۴۴

ساختار سازمانی دانشگاه